02 Декември, 2022
0.0229

ДВЕ СРПСКИ КОМПАНИИ - меѓу најбрзорастечките технолошки фирми во Централна Европа

Објавено во: Економија 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Српската компанија Factory World Wide, која развива софтверски решенија за домашни и странски клиенти, го зазеде високото шесто место на овогодинешното рангирање на Deloitte на најбрзо растечките технолошки компании во Централна Европа (CE Technology Fast 50), забележувајќи четиригодишен раст на приходите од 3627 отсто (2018-2021 година), објави консултантската и ревизорска компанија Делоит.

Во категоријата „Компании во подем“, меѓународна компанија со центар за развој во Србија - Bloxico Software Solutions, која се занимава со аутсорсинг и консалтинг во блокчејн индустријата, креирајќи решенија за внатрешни работи, како и блокчејн производи за своите клиенти, го зазеде 9-то место, постигнувајќи тригодишен раст на приходите од 1152 проценти (2019-2021).

Исто така, во категоријата „Impact Stars“, која ги препознава компаниите чиј производ или услуга има позитивно влијание врз еден од следните сегменти: општество, бизнис заедница, иновации, животна средина и различност, беа препознаени три компании од Србија кои имаат јасна етичка димензија во срцето на неговиот бизнис модел: Factory World Wide, Foxy Voxel и Joberty Technologies.

Најмногу учесници на овогодинешната листа на 50-те најбрзи имаше Полска со 17 компании, потоа Чешка со 13. Застапени беа уште седум земји: Хрватска (8), Словачка (4), Унгарија (3), Бугарија (2) и по 1 од Литванија, Романија и Србија.

Софтверските компании продолжуваат да доминираат на рангирањето, со 33 учесници, проследени со финтех фирми (6), хардверски компании (5), медиумски и забавни фирми (4) и фирми за здравје и животни науки (2). И покрај доминацијата на софтверските компании, ниту една од нив не ги зазема првите три места. Финтек компаниите го зазедоа првото (FTMO) и второто (PayPo), а третото место го зазеде компанија од областа на здравството (Multiplex DX).

Втора година по ред, победник на 50-те најбрзо растечки технолошки компании во Централна Европа конкуренцијата е FTMO од Чешка. FTMO создаде и води уникатна платформа за едукација на трговците на финансиските пазари, која ги учи на соодветни техники за управување со ризик и ги мотивира да бидат дисциплинирани во нивниот бизнис. Откако буквално го измисли секторот во 2015 година, компанијата FTMO денес има околу 60 конкуренти и останува неприкосновен лидер на пазарот. Целта на компанијата е да ја прошири својата понуда преку создавање на голема технолошка холдинг компанија и дозволувајќи им на клиентите да инвестираат во различни средства.

На врвот на листата на компании во подем за оние кои се премлади за да учествуваат во програмата Fastest 50 е DIANA Biotechnologies. DIANA (акроним за DNA-linked Inhibitor ANtibody Assay), водечка високо иновативна чешка биотехнолошка компанија која развива производи базирани на најсовремени истражувања во области како што се молекуларна дијагностика и откривање нови лекови. За време на пандемијата, разви еден од најиновативните тестови во светот за СОВИД-19 и стана најголемиот чешки производител на ПЦР тестови. Денес, со близу 100 вработени, има капацитет и амбиција да реализира амбициозни долгорочни проекти на глобално ниво.

На прво место во новата категорија Централноевропска технолошка ракета е компанијата Аутенти од Полска. Autenti создаде и пласираше решение кое му овозможува на секој претприемач да потпишува правно обврзувачки документи онлајн - безбедно, со само еден клик, 24 часа на ден, секој ден во неделата, дома, на работа или во движење. Нивната платформа уникатно комбинира електронски потпис и иновативна технологија во правна рамка заснована на европските и националните регулативи. Денес, додека компанијата е подготвена да го забрза своето меѓународно проширување, платформата Autenti веќе овозможи електронски потписи на повеќе од 4,5 милиони документи.

Извор: Блиц бизнис.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата