07 Август, 2020
0.0211

Две земји го блокираа планот на Финска за датумот за преговори

Објавено во: Македонија 15 Октомври, 2019

Франција и Холандија го блокираа предлогот на финското претседателство за датумот за преговори. 

Финското претседателство со ЕУ официјално предложи да се раздвојат Северна Македонија и Албанија при одлучувањето за отворање на пристапни преговори

Франција е против почеток за преговори со која било земја, а дел од земјите членки на ЕУ имаат „поголем проблем со Албанија“. 

Премиерот Зоран Заев е оптимист дека датум сепак ќе има, иако вели дека ништо досега не сме добиле лесно. 

Владините претставници досега неколку пати порачаа дека Македонија направи компромис за името во спорот со Грција, со цел да напредува во евроинтеграциите. 

Можеби ќе ве интересира

Вилма Русковска добива пет нови обвинители

Вилма Русковска добива пет нови обвинители

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kороната однесе млад живот, лидерите преговараат за составување на Влада

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kороната однесе млад живот, лидерите преговараат за составување на Влада

Филипче: Вирусот не познава граници во однос на возраста

Филипче: Вирусот не познава граници во однос на возраста

На албанско – македонската граница спречен шверц на 200 килограми марихуана

На албанско – македонската граница спречен шверц на 200 килограми марихуана

Се сретнаа Мицкоски и Ахмети - има ли некаков договор?

Се сретнаа Мицкоски и Ахмети - има ли некаков договор?

Чаир и Аеродром имаат најмногу заболени - што е со другите општини?

Чаир и Аеродром имаат најмногу заболени - што е со другите општини?

(ФОТО) Одрони на патот Скопје - Велес

(ФОТО) Одрони на патот Скопје - Велес

Починатото 22 годишно момче имало Даунов синдром

Починатото 22 годишно момче имало Даунов синдром

Филипче има совет околу доењето за мајки заразени со коронавирусот или сомнителни

Филипче има совет околу доењето за мајки заразени со коронавирусот или сомнителни