20 Мај, 2018
0.3669
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Две жени фаворити да ја наследат Меркел на чело на партијата

Објавено во: Свет 05 Декември, 2017

Можеби изгледа дека Ангела Меркел е нераскинлив дел од срцето на Европа, но нејзиното владеење не може да трае вечно.

Германскиот канцелар е претседател на Христијанско-демократскиот сојуз (ХДС) од 2000 година и лидер на Германија од 2005 година. По помалку од очекуваното претставување на парламентарните избори во септември Меркел сега е вметната во тешка позиција и се обидува да состави коалиција со својот поранешен партнер - Германската социјалдемократска партија. Затоа ХДС почнува да размислува за тоа кој би можел да биде нејзин нов лидер.

Истражувачкиот институт Forsa Institute по нарачка на медиумската група RTL имал анкета меѓу 1.000 членови на ХДС кого мислат дека треба да биде наследникот на Меркел. Анкетата покажала дека две жени најверојатно се кандидати за претседател на партијата.

Анкетата исто така открила дека покрај сегашните тешкотии пред Меркел, 89% од испитаниците се уште имаат верба во неа, а 81% едноставно се учествуваат задоволни како таа си ја врши работата.

Двете фаворитки за функцијата на германскиот канцелар се Анегрет Крамп-Каренбауер и Џулија Клокнер. 54-годишната Крамп-Каренбауер од 2011 година е државен премиер на Сарланд, најмалата германска покраина. 44-годишната Клокер, наречена "крунаираната принцеза на Меркел", и се придружи на ХДЗ пред 20 години.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

(ВИДЕО) Меѓу загинатите во авионската несреќа во Куба има и странци?

(ВИДЕО) Меѓу загинатите во авионската несреќа во Куба има и странци?

Зошто Трамп му се заканува на Ким со „либиско сценарио“?

Зошто Трамп му се заканува на Ким со „либиско сценарио“?

Кој го изврши нападот во училиште во Тексас?

Кој го изврши нападот во училиште во Тексас?

Само тројца ја преживеале авионската несреќа во Куба?

Само тројца ја преживеале авионската несреќа во Куба?