27 Октомври, 2021
0.0227

Џафери на средба со екс претседателите на Собрание: Бојкот на Вељановски, Климовски и Георгиевски!

Објавено во: Македонија 16 Мај, 2017

Собранискиот спикер Талат Џафери ги собрал на средба поранешните претседатели на Собранието, дознава Фактор. Средбата била во текот на вчерашниот ден на барање на Џафери. Иако биле поканети сите поранешни претседатели на Собрание без исклучок, сепак на поканата се одзвале само дел. Според нашите сознанија на средбата присуствувале Стојан Андов, Тито Петковски и Никола Поповски. Иако, поканети биле и Љубиша Геогриевски, Саво Климовски и Трајко Вељановски сепак тие не присуствувале на оваа средба.

Поранешниот спикер Саво Климовски, кој беше претседател на Собранието во период од 1998 до 2000 година, потврди дека не присуствувал на средбата со Џафери.  

„ Во петокот ја добив поканата. Но ги информирав службите во Собрание дека имам неодложни обврски поради кои не можев да присуствувам и се извинив, вели Климовски за Фактор.

Покана имало и за Љубиша Георгиевски, кој беше претседател на Собранието во период од 2006 до 2008 година. Георгиевски  за Фактор потврди дека имал покана, но не отишол на средбата.

„Така сакав“ - одговара Љубиша Георгиевски на прашањето од кои причини не присуствувал на средбата со Џафери.

Ниту доскорешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски кој на оваа позиција беше од 2008 година па се досега, не бил на средбата со неговиот наследник. Со Вељаноски не успеавме да стапиме во контакт. Сепак, со оглед дека неговата матична партија ВМРО-ДПМНЕ не го признава изборот на Талат Џафери, отсуството на средбата се толкува токму во таа насока.

Во истата насока се толкува и отуството на Климовски и Георгиевски на денешната средба.  Инаку,  Климовски и Георгиевски, беа дел од протестите на движењето „За заедничка Македонија“, кое е одговорно за „Крвавиот четврток“ во Собранието, а Климовски неколку недели пред инцидентот во својот говор пред насобраните граѓани порача дека народот е на само 20 метри од Собранието.  

На средбата во Собранието, која траела час и половина со Џафери разговарале, Стојан Андов, Тито Петковски и Никола Поповски. При тоа поранешните претседатели размениле исукуства за функционирањето на Собранието,  и разговарале за работењето на оваа институција. Средбата на Талат Џафери со поранешните претседатели на Собранието е нова пракса, што досега не се применувала, но се смета за добар потег во однос на размена на искуства за работата на Собранието.  

Н.Н.

Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада