30 Јуни, 2022
0.0277

Џафери: Не плашете се ... Иванов може пак да го одбие Заев

Објавено во: Македонија 12 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Новиот собраниски претседател Талат Џафери не ја исклучи можноста претседателот Иванов повторно да одбие да му го додели мандатот за состав на влада на Зоран Заев.

Џафери, меѓутоа, тврди дека таквата одлука не би претставувала пречка парламентарното мнозинство да ја продолжи седницата за избор на влада.

Сепак, предупредува, за парламентарната пракса не би било добро шефот на државата да не ги исполни своите обврски, бидејќи тоа би имало одредени последици за парламентот во иднина.

Во интервју за Анадолија, Џафери вели дека ставот на ВМРО ДПМНЕ, партијата која изборот на новиот претседател го смета за нелегитимен, за него е политички акт.

Додава дека тоа што нејзините пратеници учествуваат во работата на собранието значи дека индиректно го признаваат статусот на новиот претседател.

Џафери повтори дека седницата на Собранието ќе ја води на албански јазик, што, како што наведува, не го загрозува суверенитетот на Македонија.

Очекува за тоа прашање да има расправа, но тврди дека во зависност од ситуацијата ќе се служи и со македонски и со албански јазик.

„Во таа смисла верувам дека ќе има разбирање меѓу колегите, без разлика на можни реакции. Верувам дека во суштина тоа не оди на штета на Македонија, и на ниту еден начин не загрозува ниту суверенитет и интегритет, бидејќи се работи за права на граѓаните на Македонија предвидени со меѓународни конвенции“, истакна новиот собраниски претседавач.

Од прогласувањето на независноста на Македонија Џафери е прв Албанец кој ќе ја извршува таа функција претседател на парламент. Истакнува дека неговиот избор за претседател на највисокото законодавно тело е политичка корист во контекст на перцепцијата на колективен статус на Албанците во земјава.

Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО