20 Септември, 2021
0.0353

ЏАМБАСКИ СЕ СИЛИ ПО РЕЗОЛУЦИЈАТА - без разлика на црвените линии, нема да дозволеле дискусија за нивната историја

Објавено во: Македонија 31 Јули, 2021

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски реагираше на Резолуцијата за македонските црвени линии која ја изгласа македонскиот парламент. 
„!! Без разлика колку ‚црвени линии' ќе прифати ‚Суверенитетот' на Северна Македонија, нема да дозволиме никаква дискусија во врска со нашата историја! Затоа што нашата историја е поткрепена со докази документи, неоспорни факти, а современиот северномакедонски идентитет се темели на лаги! Ги чувам колегите во ЕП за да бидат свесни за ова, да не бидат заведени од манипулативниот предлог на Заев и компанија. Поради оваа причина, испратив писмо до нив и до германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, кој се чувствуваше должен да заземе страни на тема за која очигледно беше неподготвен.

Со прифаќање на Резолуција, Договорот за добрососедство на РСМ меѓу двете земји е невозможно да функционира. Ги претвора сите видови дискусии, иако базирани на факти, во застарени. Оваа тактика отворено ја потврди бугарската позиција за современ северномакедонски идентитет. Ги информирав колегите и г-дин. Маас уште еднаш што не го негираме државниот идентитет на РСМ после 1944, туку чисто и едноставно се спротивставуваме на какви било обиди за крадење на непобитни делови од нашата историја.

!! Бугарската позиција за историското прашање не може и нема да се промени. Без разлика колку неуки и дезинформирани европратеници може да бидат мобилизирани од Скопје со цел да ја заштитат својата суштина неодбранлива позиција. Северна Македонија изгуби 30 години во својот смешен спор со Грција. Да видиме колку бесценето за своите граѓани време е подготвена да изгуби“, пишува, меѓу другото, Џамбаски.

Можеби ќе ве интересира

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

Никола Димитров: МНР не може да му го одземе дипломатскиот пасош на Миленкоски без одземен безбедносен сертификат

Никола Димитров: МНР не може да му го одземе дипломатскиот пасош на Миленкоски без одземен безбедносен сертификат

Горан Сугарески: Згрозен сум од ФБ-статусот за личната трагедија на противкандидатот Борче Јовчески

Горан Сугарески: Згрозен сум од ФБ-статусот за личната трагедија на противкандидатот Борче Јовчески

ЗАЕВ: АКО МОЖЕМЕ ДА ГИ ВРАТИМЕ ЖИВОТИТЕ НА ТИЕ 14 ЛУЃЕ - не само што ќе си дадеме оставки, туку ќе заминеме и нема да се вратиме во политиката

ЗАЕВ: АКО МОЖЕМЕ ДА ГИ ВРАТИМЕ ЖИВОТИТЕ НА ТИЕ 14 ЛУЃЕ - не само што ќе си дадеме оставки, туку ќе заминеме и нема да се вратиме во политиката