22 Септември, 2019
0.0318

Џек Ма и лекциите во Давос: Машините имаат чип, но луѓето имаат срце

Објавено во: Економија 23 Јануари, 2019

Основачот на Алибаба Џек Ма го отворил панелот во Давос одговарајќи на прашањето во својот стил.

Зборувал за тоа како се соочил со страв, но и како го изградил Алибаба.

-Не постои експерт за утре. Експерт е оној од вчера-рекол Алибаба.

За сомневањата

„Во бизнисот, никогаш не би требало да се грижите за конкуренција, никогаш не грижете се поради притисок. Ако се грижите за притисок , немојте да бидете бизнисмен. Денес е голема работа сите да се грижат за се“ .

Неговиот пристап, вели, воглавно бил таков да се реши проблемот и да продолжи понатаму.

За вработување

„Кога ги вработувам луѓето, изнајмувам луѓе кои се попаметни од мене, луѓето после 4-5 години може да биде мој шеф. Сакам да вработам луѓе кои ми се допаѓаат, кои се позитивни и кои никогаш не се откажуваат“.

Најдобрите луѓе се оптимисти и не се жалат, вели тој.

За образование

-Мораме да ги научиме децата да бидат креативни и иновативни, да го работат она што машините не можат да го направат. За да ги контролирате паметните луѓе, мора да користите култура, систем на вредности, се она што ќе ги наведе да веруваат во она што го работат-.

Машините на иднината имаат чипови, но луѓето имаат срца. Образованието мора да се движи во тој правец. 

На еден од панелите во Давос, младите лидери и претставници на технолошки заедници имале прилика да разговараат со Џек, кој инаку е член и на управниот одбор на Светскиот економски форум.


Foto: Epa/GIAN EHRENZELLER

Можеби ќе ве интересира

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра