16 Мај, 2021
0.0211

ЏЕК МА ЗА САМО ЕДЕН ДЕН ГО ЗГОЛЕМИ БОГАТСТВОТО ЗА 2,3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Доби „солена“ казна, па заработи уште повеќе

Објавено во: Економија 14 Април, 2021

Казната од неколку милијарди долари наметната од кинеските регулатори на „Алибаба“ го стимулира растот на акциите на овој гигант во електронската трговија, што значително го зголеми богатството на основачот на компанијата Џек Ма.

Акциите на Алибаба, кои котираат на берзата во Хонг Конг, зајакнаа два дена по ред, а вчера пораснаа за околу 0,5 проценти, по скок од над 6,0 проценти, додека на Волстрит во понеделникот пораснаа за повеќе од 9,0 проценти, највисоко во последните скоро четири години, пренесува Раша Тудеј.

Порастот на вредноста на Алибаба беше од корист за основачот на кинескиот интернет гигант Џек Ма, чија нето вредност, според индексот на милијардери „Блумберг“, скокна за 2,3 милијарди долари за само еден ден, достигнувајќи 52,1 милијарда долари.

Тој во моментов е 25-тиот најбогат човек во светот и трет најбогат во Кина

Минатиот викенд, регулаторите на кинескиот пазар на Алибаба и изрекоа казна од 18,2 милијарди јуани (2,8 милијарди долари), што е еднакво на учество од 4,0 проценти од приходите на компанијата во 2019 година. Иако е висока, оваа казна сепак е помала од максималната можна мерка предвидена со кинескиот закон.

Кинескиот регулатор ја донесе пресудата со образложение дека Алибаба применила антиконкурентни практики, условувајќи ги трговците дека не можат да нудат добра и услуги што ги продаваат преку нивната мрежна мрежа на ривалските платформи за е-трговија.

Алибаба веднаш се согласи да ја плати казната и вети дека ќе обезбеди поотворено опкружување за работење за своите трговци и партнери.


Можеби ќе ве интересира

Инвеститорите во криптовалути треба да бидат подготвени да ги изгубат своите пари

Инвеститорите во криптовалути треба да бидат подготвени да ги изгубат своите пари

ЕДЕН РЕГИОН, ЕДНА ЕКОНОМИЈА

ЕДЕН РЕГИОН, ЕДНА ЕКОНОМИЈА

Бугарите штедат и во време на пандемија

Бугарите штедат и во време на пандемија

Иако е во сенка на златото, цената на среброто забрзано расте

Иако е во сенка на златото, цената на среброто забрзано расте

Хрватска ги отвора вратите за сезонците, можете да заработите до 1.200 евра

Хрватска ги отвора вратите за сезонците, можете да заработите до 1.200 евра

Мизо: Ризици постојат, ќе има зголемување, но тоа ќе биде далеку од онаа состојба во 2019 година

Мизо: Ризици постојат, ќе има зголемување, но тоа ќе биде далеку од онаа состојба во 2019 година

Советникот на Заев, Александар Обрадовиќ, поставен за директор на ЕЛЕМ Трејд

Советникот на Заев, Александар Обрадовиќ, поставен за директор на ЕЛЕМ Трејд

Кој му плати на Туџаров 440.000 евра: Првиот човек на Реплек продава акции од компанијата

Кој му плати на Туџаров 440.000 евра: Првиот човек на Реплек продава акции од компанијата

АНА-МПА: Заев со успешни средби со Хеленик Петролеум, нафтоводот може да се активира на лето

АНА-МПА: Заев со успешни средби со Хеленик Петролеум, нафтоводот може да се активира на лето