05 Декември, 2019
0.0385

Џонсон го „откачи“ Парламентот, но пред тоа му зададоа тежок удар

Објавено во: Свет 10 Септември, 2019

Британската влада и формално го суспендираше Парламентот, праќајки ги пратениците дома во следните пет недели насред кризата околу Брегзит.

За да се распишаат избори, на парламентот му биле потребни 434 гласови, односно две третини од 650 претставници во Долниот дом на парламентот, пренесе Ројтерс.

Во текот на гласањето, само 293 од нив го поддржале нивниот предлог.

Џонсон се заложил за склопување договор за разидување со ЕУ на пресудниот самит во октомври, бидејќи пратениците втор пат гласале против неговиот предлог за одржување вонредни избори.

-Оваа влада ќе изврши притсок на преговорите за спогодба, иако се подготвуваме да одиме и без него - рекол Џонсон во парламентот, пренесе Ројтерс.

Тој сакал да се одржат изборите во средината на октомври, пред самитот на Европската унија на 17 октомври и пред рокот кога Британија би требало да го напушти европскиот блок на 31 октомври.

-Одам на тој клучен самит на 17 октомври и без разлика на тоа на колку начини овој парламент планира да ми ги врзе рацете, ќе настојувам да постогнам договор во национален интерес. Оваа влада нема повеќе да го одлага Брегзит-истакнал Џонсон.

Британската влада и формално го суспендираше Парламентот,  праќајки ги пратениците дома во следните пет недели насред кризата околу Брегзит.

Законодавното тело официјално е суспендирано со формална церемонија во Домот на Лордовите, но допрва бидејќи претседавајќи со Долнито дом Џон Берк го изразил своето незадоволство со зборовите дека многумина сметаат дека тоа е „акт на измама на извршната власт“ , пренесе АП.

Пратениците во парламентот ќе се вратат на 14 октомври, нешто повеќе од две недели пред Британија да излезе од ЕУ на 31 октомври.

Опозицијата го обвинува премиерот Борис Џонсон дека се обидува да ги запре законодавците да го проучат неговиот план за Брегзит.

Како што се наведува, ова е прв пат после повеќе од 70 години британската влада да го суспендира Парламентот.

БРИТАНСКАТА КРАЛИЦА МУ ЗАСТАНА НА ПАТОТ: Еве што му забрани на Џонсон за Брегзит

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

Ја нарече Грета луда и опасна

Ја нарече Грета луда и опасна

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис

АНКЕТА ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Германците не ги сакаат Американците, туку Русите

АНКЕТА ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Германците не ги сакаат Американците, туку Русите