26 Октомври, 2020
0.0191

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Објавено во: Свет 23 Септември, 2020

Воден од позитивни резултати во претходните студии, „Џондон и Џондон“ ја започнаа последната фаза на клинички испитувања за вакцината за коронавирус.

Како што објави Њујорк Тајмс, иако заостануваат неколку месеци од другите таканаречени Фаза три испитувања во Соединетите Американски Држави, испитувањата на „Џонсон и Џонсон“ ќе бидат најголеми, со планови за дури 60.000 учесници. 

А, експерименталната вакцина може да има значителни предности во однос на некои нејзини конкуренти, велат експертите. Не треба да се чува на температура под нулата и може да биде потребна само една доза, наместо две.

„Би било прекрасно кога би имале нешто во една доза“, рече д-р Џудит Фајнберг, заменик-претседател за истражување медицина на Универзитетот во Западна Вирџинија, која не беше вклучена во студијата.

Само едно испитување во Фаза 3, кое ги споредува ефектите на вакцината со оние на плацебо, може да утврди дали единечна доза е навистина ефикасна, рече д-р Фајнберг. Но, ако успее, тоа во голема мера може да ги забрза напорите за спречување на пандемијата.

„Вистинското прашање тука е времето“, рече таа. „Треба многу брзо да вакцинираме многу луѓе“.

Пробниот период започна во понеделникот. На прес-конференција во вторникот, д-р Пол Стофелс, главен научен директор на „Џонсон и Џонсон“, рече дека компанијата можеби ќе може да утврди до крајот на годината дали вакцината е безбедна и ефикасна. Компанијата наскоро ќе објави ракопис преку Интернет со податоци од претходните фази на нејзините испитувања, рече тој.

Експерименталната вакцина на „Џонсон и Џонсон“ користи аденовирус за пренесување ген од коронавирусот во човечки клетки. Потоа клетката произведува коронавирусни протеини, но не и самиот коронавирус. Овие протеини можат потенцијално да го подготват имунолошкиот систем за да се борат против подоцнежна инфекција од вирусот.

Вакцините против аденовирус мора да се чуваат во фрижидер, но да не се замрзнуваат, за разлика од двете првопласирани вакцини од страна на Модерна и Фајзер, кои зависат од парчиња генетски материјал познат како mRNA. Условот за замрзнување може да ја отежне дистрибуцијата на овие вакцини, особено на места без напредни медицински установи.

За вакцините на „Модерна“ и „Фајзер“, исто така, се потребни две дози кои ќе се даваат на неколку недели.

„Мислам, само размислете за себе - колку полесно би било да одите кај вашиот локален лекар или во вашата локална аптека и одеднаш да биде завршена работата?“ рече д-р Даниел Барух, вирусолог.

Д-р Барух го водеше развојот на вакцината за аденовирус во раните 2000-ти. „Џонсон и Џонсон“ го стекнаа и го искористија за да направат вакцини за ебола, Х.И.В., респираторен синицијален вирус и Зика.

Кај сите проби, односно 100.000 луѓе кои примиле аденовирусна вакцина во клинички испитувања за овие четири болести, немале некои сериозни несакани ефекти.

Вакцината против ебола на „Џонсон и Џонсон“ беше лиценцирана во Европа во јуни. Спротивно на тоа, дизајнот за другите три вакцини за коронавирус во испитувањата во Фаза 3 во САД сè уште не е лиценциран за лекување на какво било заболување. 

Навикнат на типично бавното темпо на истражување на вакцините, д-р Баруш е зачуден од последните осум месеци брза работа на вакцината за коронавирус.

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд