21 Јануари, 2020
0.0167

ЏОНСОН ИМ ГИ ВРЗА РАЦЕТЕ НА ПРАТЕНИЦИТЕ: Британскиот парламент суспендиран, драмата продолжува

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019

Британската влада потврди дека парламентот ќе биде суспендиран од денес до 14 октомври.

Портпаролот на Владата Џејмс Слек рекол дека парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот на работниот ден, пренесе АП.

Британскиот премиер Борис Џонсон претходно најави дека ќе ги „испрати дома“ пратениците во текот на неделава.

Со суспензијата се ограничува можноста парламентот да ги запре плановите на Џонсон за Брегзит.

Џонсон рекол дека Британија мора ја напушти ЕУ до 31октомври, со или без договор.

Можеби ќе ве интересира

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

Снежно невреме го блокираше Техеран

Снежно невреме го блокираше Техеран

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Европски град ќе ги плати долговите на младите