24 Јуни, 2018
0.3558
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Џулијето Киеза: Oва не е демократија, 200 до 300 луѓе управуваат со светот

Објавено во: Свет 13 Ноември, 2017

Структурата на власт на Западот, кој покрива 3,5 милијарди луѓе, е несигурна, и 200 до 300 луѓе ги донесуваат сите одлуки. Либералната демократија е мртва, уништена. 200 до 300 луѓе управуваат со светот, вели италијанскиот новинар и политиколог, Џулијето Киеза.

Според него, ова не може да се нарече демократија. 

"Капитализмот е веќе мртов. Нема капитализам во обликот кој го проучувавме. Денес тоа е чудовиште кое мутирало надвор од сите очекувања. Ова не е шега. Нема пазари. Комплетниот процес кој Маркс го предвидел, парична и робна размена, повеќе не постои. Постојат само пари. Ова е структура која во целост е зависна од производство на пари. Мора да ја наречете со други зборови"- рекол тој на расправата во Меѓународниот клуб "Софија". 

Меѓутоа, тој исто така смета дека е прерано да се зборува за "нов светски поредок". Дел од светот - Кина, Русија, Индија и бројни други земји - ја преземале контролата од светските елити се однесуваат сосема независно. 

Можеби ќе ве интересира

Шверцувале марихуана и кокаин во реплики на трофејот од Светското првенство во фудбал

Шверцувале марихуана и кокаин во реплики на трофејот од Светското првенство во фудбал

ИМААТ ДОБРА ПРИЧИНА: Исклучија интернет во цела земја

ИМААТ ДОБРА ПРИЧИНА: Исклучија интернет во цела земја

Мајк Помпео работи на последната пречка Македонија да добие датум за преговори

Мајк Помпео работи на последната пречка Македонија да добие датум за преговори

Голем анти-Брегзит протест во Лондон

Голем анти-Брегзит протест во Лондон

Саудиска Арабија ќе се одвои физички од Катар

Саудиска Арабија ќе се одвои физички од Катар

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: Паѓаше дожд од драгоцени камења

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: Паѓаше дожд од драгоцени камења

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Стебла канабис најдени во парламент

Стебла канабис најдени во парламент

Невреме уби заменик градоначалник

Невреме уби заменик градоначалник