04 Март, 2021
0.0241

„Е мој морнару без брод!“: Балканот гледа и плаче, а легендарниот Дино Раџа ги избра најубавите стихови и отпеа песна за Балашевиќ

Објавено во: Балкан 21 Февруари, 2021

Легендарниот кошаркар на репрезентацијата на СФРЈ, потоа ина Хрватска, играч во НБА на Бостон Селтикс и член на Куќата на славните, Дино Раџа, денеска на испраќањето на Балашевиќ до неговиот вечен дом отпеа песна во чест на познатиот кантавтор кого го смета за еден од најголемите уметници на сите времиња.

Е мој морнару, без брод, денес те следат солзите на луѓето. О, мојот поету, поголем од морето, рано е - можеше повеќе. Но, кога се мора-се мора.

Играше храбро, со мисли и зборови, гордоста на тебе посилна е од тагата сега. Запамти, сметаме на тебе, сметај и ти на нас.


Можеби ќе ве интересира

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНУВА ВАКЦИНАТА „ЈАНСЕН“: Еднодозната вакцина од производителот „Џонсон и Џонсон“ со голема ефикасност

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНУВА ВАКЦИНАТА „ЈАНСЕН“: Еднодозната вакцина од производителот „Џонсон и Џонсон“ со голема ефикасност

Полициски час во Грција: Во Солун за викенд почнува од 19 часот

Полициски час во Грција: Во Солун за викенд почнува од 19 часот

Застрашувачки снимки од дрон над урнатата Грција: Сведоштва од кои се крева коса по силниот земјотрес

Застрашувачки снимки од дрон над урнатата Грција: Сведоштва од кои се крева коса по силниот земјотрес

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција