21 Октомври, 2021
0.0504

ЕБОР со заем од 10 милиони евра ќе ги покрива загубите на М-НАВ

Објавено во: Економија 13 Октомври, 2021

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) соопшти дека размислува да обезбеди заем до 10 милиони евра (11,6 милиони американски долари) за М-НАВ, давателот на услуги за воздухопловна навигација на Република Северна Македонија.

Кредитирањето е, како што се вели во соопштението на ЕБОР, да им помогне на „Македонски навигации“ да се опорави од негативните ефекти од пандемијата „Ковид-19“.

Воздухопловната навигација „М-НАВ“, која секогаш може да се пофали со големи приходи, годината 2020 ја заврши со загуба од неверојатни 358 милиони денари поради намалениот број на прелети. Приходите биле само 487 милиони, додека расходите изнесувале 845 милиони денари. Се очекува и текот на 2021 да биде отежнат.

Потенцијалниот заем ќе се кофинансира со заем до 5 милиони евра од локална банка, кој ќе се искористи за рефинансирање на тековната изложеност на ЕБОР и обезбедување ликвидна поддршка, се вели во резимениот документ на ЕБОР.

„Заемот од ЕБОР ќе се искористи за да обезбеди максимално финансирање и поддршка за ликвидноста на М-НАВ, на што негативно влијаеше драстичното намалување на воздушниот сообраќај поради „Ковид-19“, соопшти банката.

Според документот, датумот на одобрување на заемот е определен за 15 декември.

Предложената трансакција е во согласност со Програмата за поддршка на виталната инфраструктура под пакетот солидарност на ЕБОР „Ковид-19“.


Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата