26 Јули, 2021
0.0237

ЕДЕН ИНФИЦИРАН СО ДЕЛТА СОЈ, ЗАРАЗУВА УШТЕ СЕДУМ ДРУГИ: Во четвртиот бран и младите може да завршат на респиратор, предупредуваат екпертите

Објавено во: Балкан 21 Јули, 2021

Четвртиот бран на корона вирусот и се повеќе доминантниот сој-делта се заканува да ги погоди најсилно младите во Србија, бидејќи само 17,5 проценти од населението на возраст од 18 до 30 години е вакцинирано. Лекарите предупредуваат дека Делта и кај младите луѓе прави разорни дејства на белите дробови, бубрезите, мозокот, крвните садови....пишува српски Блиц.

Директорот на Здравствениот дом Палилула, Александар Стојановиќ, за „Блиц“ открива зошто новиот вид на корона е поопасен.

-Делта сојот е до 70 пати повеќе вирулентен од претходните соеви, што значи дека се шири побрзо, особено кај оние кои не биле вакцинирани, а тоа се претежно млади. Тие исто така можат да добијат посериозни симптоми, што значи хоспитализација, да мора да бидат ставени на респиратор, за жал може да завршат и фатално, односно со смрт. Исто така, симптомите на постковид синдромот се крајно несигурни. Може да доведат до брзо заморување и да имаат негативно влијание врз одредени органи и имунитетот - нагласува Стојановиќ.

Д-р Оливера Остојиќ, пулмолог во Клиничкиот Центар-Белград посочува дека делта варијантата во Србија е 50 пати позаразна од оригиналниот „Вухан„ сој.

-Споредбата помеѓу првиот и последниот сој најдобро покажува колку побрзо ќе се шири вирусот за време на четвртиот бран. Едно заразено лице со „вухан“ варијантата заразува уште две, додека во случај на делта сојот, тој број е од пет до седум други лица,предупредува пулмологот Остојиќ


Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција