22 Септември, 2018
0.3218
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

Еден од најбогатите Германци исчезнал додека се скијал на планина

Објавено во: Свет 16 Април, 2018

Еден од најбогатите Германци, сопственик на концернот Тенгелман, откако последен пат бил виден пред десет дена како се скија на швајцарските Алпи.

58-годишниот Карл-Ериван Хауб се рекреирал на планината Матерхорн, а трагата му се губи на 7-ми април во ски-центарот, во близина на жичарницата.

Спасувачите веќе неколку дена го бараат, надевајќи се дека ќе го најдат жив. Според „Шпигел“, во тек е огромна потрага по исчезнатиот милијардер, но таа е попречена од тешките услови на планината и од тоа што никој не знае во кој правец се упатил Хауб.

Инаку,, во Матерхорн исчезнаа 180 лица во последните сто години. Неговиот брат го опиша како искусен скијач и алпинист.
Можеби ќе ве интересира

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди