28 Јануари, 2023
0.0260

ЕДЕН УДАР ОД ТОРНАДО ЌЕ УНИШТИ 100 ГЕРМАНСКИ ЛЕОПАРДИ - Руски експерт тврди дека берлинските тенкови нема суштински да го променат балансот на силите

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Директорот на Центарот за воено-политички истражувања МГИМО Алексеј Подберјозкин ја коментираше можноста украинската армија да почне да прима германски тенкови „Леопард“ од европските земји. Експертот смета дека тоа нема суштински да го промени односот на силите.

- Околу 3.000 украински тенкови веќе се уништени. Во однос на нивните карактеристики, Т-72 и Т-62 не заостануваат многу зад тенковите „леопард 1“ и првата модификација „леопард 2“. И Т-72Б, Т-80, Т-90 се подобри од повеќето модификации на „леопард 2“. Ова е квалитетно, а и квантитет - потребно е време да се соберат тенковите Леопард од сите европски земји. Тие резервоари се во различна состојба, за да се стави резервоарот во ред по складирањето, потребно е практично да се расклопи и потоа повторно да се стави заедно. Екипите треба да бидат обучени. Ако соберат, на пример, 100 тенкови Леопард - тоа не е ништо. Станува збор за тенковска бригада која ќе биде збришана со еден удар на дивизијата „Торнадо-С“ (руски повеќецевни ракетен фрлач) – рече Подберјозкин.

Тој се осврна на изјавата на новиот германски министер за одбрана Борис Писториус дека НАТО не треба да биде страна во конфликтот во Украина, нагласувајќи дека Алијансата веќе практично станала една.

- Друга работа е што НАТО не сака да го признае тоа од една едноставна причина: Алијансата би сакала војната да ја заобиколи. Испораките на оружје, муниција, воена опрема, а притоа и офанзивните, отсекогаш се сметале за учество во воен конфликт. Иако Советскиот Сојуз испрати воздушна одбрана и борци во Виетнам за време на Виетнамската војна против САД, овде границата е многу тенка. Но, Западот веќе практично ја помина таа граница – изјави експертот за Радио Спутник.

Фото: EPA/ MARCIN BIELECKI

Можеби ќе ве интересира

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин