24 Септември, 2021
0.0256

ЕДИ РАМА НА ЕКОНОМСКИОТ ФОРУМ ВО СКОПЈЕ: Зошто да чекаме пред затворени граници како во изминатите 500 години

Објавено во: Македонија 29 Јули, 2021

Иницијативата има за цел заживување на четирите основни слободни на Европската унија, истакна денеска албанскиот премиер Еди Рама на Економскиот форум во Скопје, на кој присуствува и српскиот претседател, Александар Вучиќ, а нивни домаќин е премиерот Зоран Заев.

Според него треба да се направи сè, за да се врати малку од изгубеното време.

-Не сакаме да живееме во минатот. Преку оваа иницијатива сакаме на овој регион да му донесеме пример каков што е Европската унија. Зошто треба да чекаме затворени со граници и свртени едни кон други со грб како во минатите 500 години, наместо да се има ритам и движење како земјите во Европската унија. Значи утре како дел од ЕУ, нема да се разговара понатаму дали овие четири слободи ќе се овозможуваат во нашиот регион, истакна Рама.


Можеби ќе ве интересира

Земја која вакцинираше 83 проценти од населението над 16 години со една доза: Сега Шведска разгледува давање трета доза од вакцината

Земја која вакцинираше 83 проценти од населението над 16 години со една доза: Сега Шведска разгледува давање трета доза од вакцината

ПУКАЊЕ ВО СУПЕРМАРКЕТ ВО ТЕНЕСИ: Еден мртов, 14 повредени-луѓето се криеле во замрзнувачи (ВИДЕО)

ПУКАЊЕ ВО СУПЕРМАРКЕТ ВО ТЕНЕСИ: Еден мртов, 14 повредени-луѓето се криеле во замрзнувачи (ВИДЕО)

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

СИМОВСКИ: МНОГУ СМЕ УПОРНИ, МОЖЕБИ И ЗДОДЕВНИ, НО НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ - ќе ги најдеме и ќе најдеме решение да ги попишеме сите граѓани

СИМОВСКИ: МНОГУ СМЕ УПОРНИ, МОЖЕБИ И ЗДОДЕВНИ, НО НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ - ќе ги најдеме и ќе најдеме решение да ги попишеме сите граѓани

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

На црногорско-албанската граница е најдена дрога во возило со македонски таблички

На црногорско-албанската граница е најдена дрога во возило со македонски таблички

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците

Лице кое се претставило дека е од кабелска нападнало кумановка во нејзиниот дом

Лице кое се претставило дека е од кабелска нападнало кумановка во нејзиниот дом

КОРОНАВИРУС: Има 526 нови случаи и 14 починати

КОРОНАВИРУС: Има 526 нови случаи и 14 починати