25 Август, 2019
0.0178

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Објавено во: Балкан 24 Април, 2019

Еди Рама, премиерот на Албанија, донесе одлука со која се отпуштаат 600-тини службеници кои не ги исполнувале соодветните задачи.

Тие не ги задоволиле очекувањата во односот кон странките, а решението било објавено на средбата со координаторите на повеќе сектори на албанската Влада.

- Станува збор за отпуштање од работа на 6оо аминистративни работници од повеќе институции кои не понудиле соодветни услуги на граѓаните. Тоа се лица од обични шалтерски работници па се до раководители, кои не одговориле на своите работни обврски а за кои имало многу поплаки од страна на граѓани – изјави Рама.

Според Владата, овој потег е дел од мерките за реформирање на администрацијата.


Можеби ќе ве интересира

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Молња предизвика пожар во Хвар

Молња предизвика пожар во Хвар

Словенија со највисока просечна плата во Регионот

Словенија со највисока просечна плата во Регионот

„Фич“: Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година

„Фич“: Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

ГОРИ ВО СОСЕДСТВОТО: Пожари во Грција и Албанија

ГОРИ ВО СОСЕДСТВОТО: Пожари во Грција и Албанија

(ВИДЕО) Срамнет е со земја ресторанот на Албанецот кој нападна туристи од Шпанија

(ВИДЕО) Срамнет е со земја ресторанот на Албанецот кој нападна туристи од Шпанија

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи