12 Август, 2022
0.0202

Еди Рама: Порто Романо ќе биде најголемо пристаниште на Јадранот, но и база на НАТО

Објавено во: Балкан 03 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Албанскиот премиер Еди Рама потврди дека дел од новото пристаниште Порто Романо во Драч ќе биде база на НАТО.

Тој ова го изјави по враќањето од самитот на НАТО што оваа недела се одржа во Мадрид.

Се планира пристаништето Порто Романо да биде најголемото трговско пристаниште на Јадранот, но Рама рече дека ќе има и воен дел.

„Наскоро ќе се вратиме во Брисел за да продолжиме со дискусиите за нашиот предлог за формирање на поморска база на НАТО во новото пристаниште Драч“, изјави Рама, пренесуваат албанските медиуми.

Тој додаде дека воената база ќе биде изградена и кофинансирана од Албанија и НАТО.

Доколку се изгради, таа база нема да биде единствената база на НАТО во поранешната комунистичка Албанија.

Претходно во Кучова започна изградбата на воздушната база на НАТО, со странско финансирање.

Тоа ќе биде првата воздушна база на НАТО во Западен Балкан.


Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала