27 Октомври, 2021
0.0197

Единствена Русија официјално победи на изборите

Објавено во: Свет 21 Септември, 2021

Партијата Единствена Русија победи на изборите за Државната дума, освојувајќи 49,82 проценти од гласовите, објави Централната изборна комисија на Русија по пребројување на 100 проценти од гласачките ливчиња.

Комунистичката партија се најде на второ место со 18,93 проценти од гласовите, Либерално -демократската партија го зазеде третото место со 7,55 проценти, додека Праведна Русија беше четврта со 7,46 проценти од гласовите.

Уште една партија успеа да го помине цензусот - Нови луѓе, која ја доби довербата од 5,32 проценти од граѓаните, пренесува Спутник.

Покрај гласањето за партиските листи, поединци беа избрани и во еднопартиски изборни единици. И тука луѓето од Единствена Русија освоија најмногу гласови - од 250 области, тие освоија во 198 година.

Кандидатите на Комунистичката партија собраа најмногу гласови во девет изборни единици, а од Праведна Русија беа подобри во осум. Според ЦИК, пет непартиски личности од единечни изборни единици влегуваат во Државната дума.

Изборите во Државната дума се одржаа од 17 до 19 септември. Излезноста беше нешто повеќе од 51 процент.


Можеби ќе ве интересира

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток