18 Август, 2019
0.0205

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција

Објавено во: Македонија 21 Мај, 2019

Едмонд Темелко по четврт пат ќе се кандидира за градоначалник на Пустец на локалните избори во Албанија, откако изборната комисија ја верификуваше неговата апликација. Тој е актуелен градоначалник на оваа општина и доколку победи тоа ќе му биде четврт мандат.

Темелко е предложен од единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), додека носител на кандидатската листа за Советот на општината е Јордан Ставре од селото Туминец. МАЕИ со свои кандидати настапува единствено во општина Пустец.

Темелко е обвинет од СЈО во случајот „Титаник“. Во 2017 кратко време беше во истражен затвор, а во мај лани му беше укината мерката куќен притвор и му беше дадена можност да се брани од слобода под гаранција на приложен недвижен имот.


Можеби ќе ве интересира

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

Шекеринска: Ова е наша година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Шекеринска: Ова е наша година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?