24 Октомври, 2020
0.0265

Едно време по 50 нови болни дневно имаше во цело Скопје, а сега само во Аеродром - како толку се прошири вирусот

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2020

Само во Аеродром имало за едно деноноќие 49 нови зболени од Ковид 19. Со најновиот огромен број на заразени оваа општина и натаму цврсто го држи неславниот врв, сега веќе искачувајќи се на 505 активни случаи, откако вчера имаше 456. 

Аеродром е најголемата скопска општина, со околу 85 илјади жители. 

А едно не така далечно време по 50 новозаболени имаше во цело Скопје, односно во сите општини од главниот град.

На фејсбук страната на општина Аеродром, како и кај градоначалникот Златко Марин, нема препораки или апели за однесување на граѓаните, со оглед на големиот раст на бројот на заболените во последниве денови.

Денеска во Скопје има шест пати повеќе, 303 новозаболени.

И Центар состојбата е загрижувачка, со 433 активни, досека 417 има во Карпош. 

Еве ја состојбата со другите скопски општини денеска по бројот на активни случаи.

 Чаир – 109

• Гази Баба – 256

• Аеродром - 505

• Карпош – 417

• Центар – 433

• Кисела Вода – 296

• Ѓорче Петров – 198

• Бутел - 97

• Шуто Оризари – 14

• Студеничани – 3

• Сарај – 16

• Арачиново – 7

• Илинден – 35

• Сопиште – 17

• Чучер Сандево – 8

• Петровец –13

• Зелениково - 7

• Странец – 11

• Нераспределен- 73

Можеби ќе ве интересира

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за Фактор

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за Фактор

Филипче вечерва: Се тестира во три смени, од понеделник ќе бараме и нови термини

Филипче вечерва: Се тестира во три смени, од понеделник ќе бараме и нови термини

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Меѓу починатите има млади лица на 36, 44 и 53 години: Црна ковид статистика

Меѓу починатите има млади лица на 36, 44 и 53 години: Црна ковид статистика

Резултатите доцнеа: За 24 часа, 518 новозаболени, девет мртви

Резултатите доцнеа: За 24 часа, 518 новозаболени, девет мртви

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово