06 Февруари, 2023
0.0180

Економски експерт предупредува: Ова е најголемиот балон во светската историја

Објавено во: Финансии 07 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Американскиот бизнисмен Роберт Кијосаки, кој со години дава мрачни прогнози за пазарот, уште еднаш ја нарече глобалната економија „најголемиот балон во светската историја“.

Кијосаки, коавтор на бестселерот „Богат татко, сиромав татко“, ги повика инвеститорите во овој контекст да се ослободат од средствата што ги поседуваат во хартии од вредност.

Тој, како што пренесува Б92, ги советува „да се држат за своите пари“, истакнувајќи дека многумина знаат дека тој самиот не инвестира во акции, обврзници или фондови со кои се тргува на берзата.

Кијосаки верува дека благородните метали треба да се гледаат како заштита од инфлација и турбуленции на пазарот, наведувајќи дека нивната вредност е постабилна, иако не е целосно имуна на економската несигурност.

„Не купувам злато затоа што го сакам, туку го купувам затоа што немам доверба во ФЕД (Бордот на Федералните резерви на САД)“, рече Кијосаки во интервју минатата година, потсетува RT.ФОТО: Screenshot Youtube

Можеби ќе ве интересира

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот