13 Декември, 2018
0.2610
    ALK 8292.3    -0.08%     BGOR 285    -10.94%     KMB 5082.64    -1.22%     MPT 47500    0%     SBT 1804    -2.49%     STB 1289.79    -0.02%     STBP 1260    -10%     TEL 300    0.46%     TNB 14200    0.21%     USJE 23500    1.95%

Економски ова е најголемата закана за 2018 година

Објавено во: Економија 13 Март, 2018

ИТ експертот Џејсон Блумберг објави aнализа во „Форбс“ во која предупреди дека илегалното тргување со криптовалути е најголемата закана во 2018-та. 

Тој вели дека ова треба со закон да се забрани.

По долго размислување, Блумберг доаѓа до заклучок дека илегалната трговија со криптовалути е толку застрашувачка што би требало да се укинат сите криптовалути.

„Ваквиот вид напади може толку брзо да се прошират на многу компјутери, мрежи и бази за податоци ширум светот. Моето мислење е дека технологијата за превенција или ублажување на овие подли „инфекции“ никогаш нема доволно добро да функционираат. Постои само еден начин за совладување на заканите: Мора со закон да се забранат сите криптовалути кои постојат“- пишува Блумберг.

Една од причините е поради тоа што областа на криптовалутите е толку подложна на илегална трговија. Накратко, тоа значи дека било кој на интернет може да работи со криптовалути, да ги продава, купува или „копа“/создава со помош на посебен софтвер.

Можеби ќе ве интересира

Започна со работа новиот рудник во Македонија

Започна со работа новиот рудник во Македонија

Орбан донесе закон со кој „ќе ги мачи“ Унгарците

Орбан донесе закон со кој „ќе ги мачи“ Унгарците

НЕ ЗА ЏАБЕ ЈА ВИКААТ ЗЕМЈА НА МЕД И МЛЕКО: Ако сакате пари и работа одете таму

НЕ ЗА ЏАБЕ ЈА ВИКААТ ЗЕМЈА НА МЕД И МЛЕКО: Ако сакате пари и работа одете таму

Хаџидинев: Перпетуалната обврзница ќе им донесе принос на сите акционери на УНИБанка

Хаџидинев: Перпетуалната обврзница ќе им донесе принос на сите акционери на УНИБанка

Реиндустријализација и поголем извоз: Што бараат домашните и странски бизнисмени

Реиндустријализација и поголем извоз: Што бараат домашните и странски бизнисмени

ПОЧНУВААТ: Русите ќе ја затегнат славината во јануари

ПОЧНУВААТ: Русите ќе ја затегнат славината во јануари

Две понуди за универзален снабдувач беа отворени во Владата

Две понуди за универзален снабдувач беа отворени во Владата

Заев: Македонија повеќе нема „непријателски“ држави, затоа економијата ќе тргне

Заев: Македонија повеќе нема „непријателски“ држави, затоа економијата ќе тргне

Саниран дефектот на Мирче Ацев

Саниран дефектот на Мирче Ацев