22 Мај, 2018
0.3330
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО РЕГИОНОТ: Кои држави грабаат напред?

Објавено во: Економија, Балкан 14 Јули, 2017

Во првиот квартал од 2017 година Србија има најнизок економски раст во регионот од 1.2%, објави компанијата Bisnode.

Словенија е прва во регионот со раст од 5.3%, а зад неа е Хрватска со 2.5%, додека за БиХ уште нема податоци. 

Eкономската активност во Србија и Хрватска се намалила. 

Невработеноста во Србија е 15.2%, а во Хрватска 13.2%. 

Словенија има 9.8% невработени, а во БиХ невработени се 22.9% од населението. 

На годишно ниво најмногу поскапеле намирниците во Србија и тоа за 3.6%. 

Можеби ќе ве интересира

Во кој сектор во земјава земаат највисоки плати?

Во кој сектор во земјава земаат највисоки плати?

ПОГОЛЕМА КОНТРОЛА ВО ПРОДАЖБАТА НА АРАНЖМАНИ НА ХОТЕЛСКИТЕ И РЕСТОРАНСКИТЕ УСЛУГИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА

ПОГОЛЕМА КОНТРОЛА ВО ПРОДАЖБАТА НА АРАНЖМАНИ НА ХОТЕЛСКИТЕ И РЕСТОРАНСКИТЕ УСЛУГИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА

Тведовски убедува дека јавниот долг е ставен под контрола

Тведовски убедува дека јавниот долг е ставен под контрола

Двоцифрен раст: Колку пари им должиме на банките за потрошувачки и за станбени кредити

Двоцифрен раст: Колку пари им должиме на банките за потрошувачки и за станбени кредити

По значајниот пад во февруари: Колку е мартовската просечна плата?

По значајниот пад во февруари: Колку е мартовската просечна плата?

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот гувернер на НБРМ

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот гувернер на НБРМ

Каква е крвната слика на „Уни банка“?

Каква е крвната слика на „Уни банка“?

Зошто паѓа продажбата на „Усје“?

Зошто паѓа продажбата на „Усје“?

Ќе му пресуди ли новиот закон за енергетика на Димитар Петров?

Ќе му пресуди ли новиот закон за енергетика на Димитар Петров?