22 Март, 2018
0.0619

Екс директорка на машки чорапи и козметика трошела пари од службена картичка

Објавено во: Економија 13 Септември, 2017

Уште една во низата директорки кои трошеле од службените картички за лични потреби.

Поранешната директорка на скопскиот Центар за вработување Слободанка Алексовска си купувала машки чорапи, млека за тело, разна козметика, но и гумени бонбони, мешани кашкавали и јајца од јапонска потполошка на сметка на  Агенцијата за вработување.

Овие наводи поткрепени со фискални сметки денеска ги посочи директорката на Агенцијата, Билјана Јовановска која рече и дека со злоупотреба на службената положба и овластувања нанела штета на имотот и буџетските средства на Агенцијата за вработување.

Јовановска истакна и дека екс директорката со службеното возило се возела надвор од работното време и за време на викенди.

Алексовска од буџетот на оваа институција во 2016 година потрошила 429.597 денари (околу 7.000 евра), а за првата половина од оваа година 116.625 денари (околу 2.000 евра) за свои лични и семејни потреби од маркети, молови, аптеки и слично.

Можеби ќе ве интересира

Став: Време е за мудри потези за поширока меѓународна соработка

Став: Време е за мудри потези за поширока меѓународна соработка

Шокантно откритие: Биткоин корисниците се пробиени од НСА

Шокантно откритие: Биткоин корисниците се пробиени од НСА

Нема македонска фирма која може да го заполни гасоводот од Клечовце до Штип со гас

Нема македонска фирма која може да го заполни гасоводот од Клечовце до Штип со гас

Уште документи - Уште една недела до затворање на Казандол

Уште документи - Уште една недела до затворање на Казандол

Оваа валута ќе се вивне во небо

Оваа валута ќе се вивне во небо

Blockchain предизвик - Со иновативност и дигитална технологија до зголемена конкурентност

Blockchain предизвик - Со иновативност и дигитална технологија до зголемена конкурентност

Има ли зголемени контроли врз јајцата и боите пред Велигден?

Има ли зголемени контроли врз јајцата и боите пред Велигден?

Каков Меморандум потпишаа МАНУ и Министерството за економија?

Каков Меморандум потпишаа МАНУ и Министерството за економија?

Бизнис климата во Македонија идеална за развој на микро, мали и средни претпријатија

Бизнис климата во Македонија идеална за развој на микро, мали и средни претпријатија