03 Јуни, 2020
0.0536

Екс-министерот Јанакиески во судот се пожали дека не може да биде вработен, бидејќи е во притвор

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2019

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска во судот се пожали дека не може да биде вработен, бидејќи една година е во притвор. 

Како што пренесе Макфакс, на повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдувал идентитетот на обвинетите.

На прашање на судијата за личен документ за обвинетиот Миле Јанакиески, тој рекол дека сите документи му се во судот. „Не може да бидам вработен, една година сум во притвор. Пасошот ми е во судот“, рекол Јанакиески пред судот.

Обвинетиот Александар Трајковски рекол дека за разлика од 2016 година, кога било поднесено обвинението, сега е невработен. Тој додека беше вработен во Царината, го посети Никола Груевски во Унгарија и за тоа беше поведена дисциплинска постапка.

Денешното судење, поради истекот на 90 дена од претходното рочиште, почнало од почеток, со произјаснување за вина. Сите обвинети рекле дека не се чувствуваат виновни. Предметот е во судот од 2016 година.

Обвинетите во предметот се товарат за дека го поттикнале насилството што се случи при протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Можеби ќе ве интересира

Владата ќе ги помага новинарите кои известуваа за кризата: Ќе бидат ли опфатени и порталите

Владата ќе ги помага новинарите кои известуваа за кризата: Ќе бидат ли опфатени и порталите

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЌЕ ЗАСЕДАВА ВО ПРОШИРЕН СОСТАВ: Нов многу висок број на новозаразени

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЌЕ ЗАСЕДАВА ВО ПРОШИРЕН СОСТАВ: Нов многу висок број на новозаразени

Андов: Игор Дурловски прв ми рече „Ќе изгубите“

Андов: Игор Дурловски прв ми рече „Ќе изгубите“

Бујар Османи денеска ќе ја провери ситуацијата со конфекциите во Штип

Бујар Османи денеска ќе ја провери ситуацијата со конфекциите во Штип

ОПШТИНИ ПОД КАРАНТИН ВИКЕНДОВ? Одлука ќе се донесе најдоцна до утре

ОПШТИНИ ПОД КАРАНТИН ВИКЕНДОВ? Одлука ќе се донесе најдоцна до утре

Спасовски: Ситуацијата е стабилна зашто се познати кластерите

Спасовски: Ситуацијата е стабилна зашто се познати кластерите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заразени нови 76 луѓе, а до четврток ќе знаеме дали ќе се вратат рестрикциите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заразени нови 76 луѓе, а до четврток ќе знаеме дали ќе се вратат рестрикциите

СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ: Заразени се 76 луѓе

СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ: Заразени се 76 луѓе

Јанева: Не сум виновна, грубо сум изманипулирана

Јанева: Не сум виновна, грубо сум изманипулирана