22 Септември, 2020
0.0184

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Објавено во: Свет 11 Август, 2020

Експерти објавија дека во бејрутското пристаниште има уште најмалку 20 контејнери со опасни хемикалии. 

Експертите соработуваат со либанските пожарникари за да ги обезбедат сите контејнери и да ја анализираат нивната содржина.

Некои контејнери напукнале во експлозијата која на 4 август го стресе пристаништето и Бејрут, рече поручникот Антони, француски хемиски експерт кој нема овластување да го каже целото име во согласност со политиката на владата.

Француските и италијанските хемиски експерти досега идентификувале повеќе од 20 контејнери со опасни хемикалии, кажа Антони.

„Забележавме контејнери со ознака за хемиска опасност и потоа видовме дека еден од нив протекува“, изјави тој за Асошиејтед прес.

Антони не кажа за какви хемикалии станува збор, ниту изнесе повеќе детали.

Владата во Либан си поднесе оставка. 

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза