24 Февруари, 2020
0.0279

Експертските комисии од денеска со нов циклус на средби за Гоце Делчев

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2019

Мешовитиот комитет по историја составен од македонската и бугарската експертска комисија денеска во Софија се состанува на првата од последните три средби пред да се изнајде конечно решение за потеклото на националниот херој Гоце Делчев. Средбите за утврдување на препораки до владите и соодветните министерства на двете држави за подобрување на учебниците по историја за шесто одделение според бугарскиот образовен систем и седмо одделение според македонскиот образовен систем, кои што ги опфаќаат средновековниот период од историјата и евентуално заедничко чествување на Гоце Делчев се двете теми за кои ќе се расправа и утре.

Средбата е продолжение на претходната, која се одржа во Скопје во јуни, а во меѓувреме бугарскиот премиер Бојко Борисов и шефот на македонската Влада, Зоран Заев, ги повикаа комисите да не потпаѓаат на политички влијанија и да дојдат до меѓусебен договор пред добивањето на очекуваниот Датум за преговори од ЕУ во октомври.

Истовремено имаше и несогласување помеѓу предводниците на комисите - Драган Ѓорѓиев од македонска и Ангел Димитров од бугарската страна. Димитров предложи средбите да се интензивираат додека не се најде решение, додека Ѓорѓиев порача дека тие ќе останат да се одвиваат по истата агенда. Инаку Гоце Делчев беше тешкото прашање на последната средба во јуни, а тогаш македонскиот и бугарскиот претседавач напоменаа дека за одредени работи експертите од двете земји постигнале согласност во однос на личноста и делото на Делчев, но за одредени, нивните мислења се спротивставувале.

Досега, заедничката комисија има одржано шест средби и препорачано на владите на двете држави заеднички чествувања на Св.Кирил и Методиј, Св.Климент, Св.Наум и Цар Самоил, како и препораки за подобрување на учебниците по историја за шесто одделение во Република Северна Македонија и петти клас во Република Бугарија кои се однесуваат на античкиот период од минатото.Можеби ќе ве интересира

Социјалдемократите вечерва почнале да ги кројат пратеничките листи

Социјалдемократите вечерва почнале да ги кројат пратеничките листи

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал