27 Мај, 2022
0.0232

ЕКСПЛОЗИЈА НА БОЈЛЕР ЈА РАЗНЕСЕ ХЕМИСКАТА ФАБРИКА ВО КОЧЕВЈЕ-СЛОВЕНИЈА: Има најмалку 20 повредени, активиран е план за масовни несреќи

Објавено во: Балкан 12 Мај, 2022

Најмалку 20 лица се повредени, од кои двајца потешко, во силна експлозија што утрово одекна во хемиската фабрика Меламин во центарот на Коцевје.

Полицијата го повика околното население да ги затвори прозорците и да не излегува надвор. Експлозијата била толку силна што ја почувствувале и жителите на околните згради.

Словенечките медиуми јавуваат дека сите екипи на Брзата помош се на терен, веднаш откако полицијата била известена за експлозијата во центарот на Кочевје во 8.35 часот. На лице место се интервентни служби кои спроведуваат итни мерки, а затворен е и главниот пат низ Кочевје, соопштија од Управата на полицијата во Љубљана, јавија словенечките медиуми. Според неофицијални информации на Радио Словенија, разнесен е бојлер. Дирекцијата за цивилна заштита и помош при катастрофи соопшти дека во несреќата се повредени над 20 луѓе, а едно се здобило со тешки изгореници.

Децата затворени во училиштата

По експлозијата во хемиската фабрика, властите издале наредба децата во сите училишта да останат затворени во објектите, а вентилацијата била исклучена. Прво мислеле дека е земјотрес.

Градоначалникот на Кочевје Владимир Пребилич во кус разговор за Н1 вели дека се во вонредна ситуација. Затворен е главниот пат низ Кочевје, а полицијата апелира до населението да ги затвори прозорците и да не излегува надвор до дополнителни инструкции. Клиничкиот цетра- Љубљана активираше план за масовни несреќи.

Од Здравствениот дом Кочевје соопштија дека веднаш по експлозијата во хемиската фабрика „Меламин“, на терен се испратени сите расположливи екипи на брзата помош, а на местото на несреќата е испратен и хеликоптер.

Најмалку две тешко повредени лица ќе бидат префрлени во Универзитетскиот медицински центар Љубљана.

ФОТО: YouTube


Можеби ќе ве интересира

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“