19 Септември, 2020
0.0380

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

Објавено во: Свет 07 Август, 2020

По експлозијата во либанскиот град Бејрут 80.000 деца се бездомници. 

Овие податоци ги објави УНИЦЕФ. 

Од УНИЦЕФ рекоа дека заговараат повторно обединување на децата кои се одвоени од своите родители.

Спасувачките тимови и натаму ги пребаруваат урнатините на пристаништето во Бејрут по телата на настраданите, скоро три дена по страшната експлозија која уби најмалку 154 лица, а илјадници се повредени. 

Десетици сè уште се сметаат за исчезнати, а бројот на ранети вчера беше над 5.000.

Околу 300.000 луѓе – повеќе од 12 % од жителите на Бејрут – не можат да се вратат во своите домови поради последиците од експлозијата. Силниот удар ги искрши прозорците и вратите ширум градот и многу згради ги остави празни. За повеќе од четвртина лица кои мораа да си заминат од своите домови се верува дека се деца.

Постои сомнеж дека странски фактор е вмешан во експлозијата. 

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Жена се породила во разурната болница по експлозијата во Бејрут

(ВИДЕО) Либанка позира во венчаница, експлозијата ја растури свадбата

ТРЕБАЛА ДА СЕ МАЖИ НАСКОРО: Жена пожарникар загина во Бејрут

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата