05 Јуни, 2020
0.0239

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

Објавено во: Свет 22 Октомври, 2019

Седуммесечни близнаци се повредени во инцидентот во норвешкиот град Осло.

Полицијата уапси маж и жена „за кои се знае дека се дел од екстремната десница“, откако киднапирале амбулантно возило, и намерно се втурнале на тротоарот за да ги прегазат пешаците. Возилото удрило во количка со две седуммесечни близнаци кои се полесно повредени. 

32-годишниот маж и 25-годишната жена се обвинети за обид за убиство и поседување огнено оружје. Мажот при грабнувањето на брзата помош употребил пушка узи и пиштол. Полицијата кај нив открила и дрога.

Двојката го украла возилото во 12.30 часот, а потоа тргнале на она што очевидците го опишале како „лудo возење“ низ улиците на северната област Торшов. Според весникот Дагбладет, полицијата испукала десет истрели кон брзата помош. Потоа возилото удрило во зграда, по што полицијата ја скршила шофершајбната и го извлекла возачот неповреден. Жената е уапсена во 16 часот. 

Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците