08 Април, 2020
0.0229

ЕКСТРЕМИЗМОТ Е УШТЕ ЖИВ - што напишал убиецот во прошталното писмо

Објавено во: Свет 20 Февруари, 2020

Екстремни десничарски ставови имало во прошталнпото писмо, што го оставил зад себе осомничениот за пукањето во два наргиле барови во Германија, во кое загинаа девет лица, а кој подоцна изврши самоубиство.

Германскиот весник „Билд“ објави дека мажот што го идентификува како Тобијас Р., е германски државјанин, а оставил видео порака во која презема одговорност за нападот.

Тој беше пронајден мртов во неговиот стан во Ханау по нападот, соопшти полицијата.

Билд пишува дека во неговиот автомобил биле пронајдени муниција и оружјје, како и списанија, а тој имал лиценца за ловечко оружје.

Масакрот се случи доцна синоќа, а како што пренесоа локалните медиуми, вооруженото лице отвориле оган врз два наргеле бара во Ханау. Според весникот Билд, тоа најпрвин почнало да пука врз баровите, а потоа и врз минувачите во нивна близина.

Како што веќе објави Фактор, локалните медиуми наведоа дека злосторството се случило во два ноќни клубови, при што некои пукале на централниот плоштад во делот на градот познат како Кеселштат. Регионалниот портал „Форсрунг онлајн“ пренесува дека едно лице пукало кон минувачите од автомобил.

Наводно, прво бил нападнат наргиле барот Миднајт во центарот на градот Ханау, каде што биле убиени три лица таму. Сторителот потоа се возел во Кеселштат и влегол во друг бар, Арена Бар и Кафе, каде убил пет лица.

Сведоците на двете локации велат дека слушнале десетици истрели од огнено оружје.

Ханау е град со околу 100.000 жители, на 25 километри од Франкфурт.

Можеби ќе ве интересира

ПО ВЕЛИГДЕН: Италија чекор по чекор ќе ги укинува блокадите

ПО ВЕЛИГДЕН: Италија чекор по чекор ќе ги укинува блокадите

УНИКАТЕН ПРИСТАП: Нов Зеланд успешно се бори против короната

УНИКАТЕН ПРИСТАП: Нов Зеланд успешно се бори против короната

ВАКЦИНАТА НА БИЛ ГЕЈТС: Доброволно ја примија 40 луѓе

ВАКЦИНАТА НА БИЛ ГЕЈТС: Доброволно ја примија 40 луѓе

Заштитни маски со потписот на БМВ

Заштитни маски со потписот на БМВ

Коронавирусот жестоко удри врз старските домови во Германија

Коронавирусот жестоко удри врз старските домови во Германија

САДИК КАН: Велика Битанија е далеку од укинување на карантинот

САДИК КАН: Велика Битанија е далеку од укинување на карантинот

И СЗО ТВРДИ: Во Северна Кореја нема заразени со Ковид-19

И СЗО ТВРДИ: Во Северна Кореја нема заразени со Ковид-19

ТВИТЕР: 1 Милијарда долари-донација за борба против пандемијата

ТВИТЕР: 1 Милијарда долари-донација за борба против пандемијата

НАЈБАРАНАТА ПРОФЕСИЈА: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

НАЈБАРАНАТА ПРОФЕСИЈА: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри