21 Јануари, 2019
0.3458
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

Објавено во: Свет 15 Декември, 2018

Метеоролошкиот феномен Ел Нињо наскоро ќе се формира и ќе почне дополнително да влијае на екстремните временски услови ширум светот, што ќе ги зголеми шансите наредната година да биде најтопла досега забележана, предупредија научниците.

Како што тврдат од Центарот за предвидување на клима американската Национална управа за океан и атмосфера, 80 отсто се шансите Ел Нињо веќе да почнал да се формира и тоа ќе трае до краојот на февруари 2018 година.

Влијанието на Ел Нињо станува се поопасно во последните години поради глобалното загревање, а тоа се повеќе ќе се влошува а просечните температури ќе продолжат да растат, наведува неодамнешна студија во магазинот  "Geophysical Research Letters"..

Ел Нињо по флуктуации на правецот на ветрови и температури на водата во тропскиот дел на Тихи океан. Самиот термин на шпански јазик значи „мало момче“ и се однесува на мал Исус, бидејќи ефектите на Ел Нињо најмногу се чувствуваат околу Божиќ.

-Со Ел Нињо е можно 2019 година да биде најтопла досега-рекла Саманта Стивенсон, климатолог од Универзитетот во Калифорнија за „Национална географија“.

Oд година во година просечните температури растат и последните години беа рекордери по топлина.

Последниот Ел Нињо заврши во 2016та а е поврзан со катастрофалното избелување на коралите на Големиот корален гребен, големи суши во Африка, Јужна Америка и делови од Пацификот и југоисточна Азија и пожарите во Индонезија и Канада.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа