22 Март, 2019
0.2500
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

Објавено во: Свет 15 Декември, 2018

Метеоролошкиот феномен Ел Нињо наскоро ќе се формира и ќе почне дополнително да влијае на екстремните временски услови ширум светот, што ќе ги зголеми шансите наредната година да биде најтопла досега забележана, предупредија научниците.

Како што тврдат од Центарот за предвидување на клима американската Национална управа за океан и атмосфера, 80 отсто се шансите Ел Нињо веќе да почнал да се формира и тоа ќе трае до краојот на февруари 2018 година.

Влијанието на Ел Нињо станува се поопасно во последните години поради глобалното загревање, а тоа се повеќе ќе се влошува а просечните температури ќе продолжат да растат, наведува неодамнешна студија во магазинот  "Geophysical Research Letters"..

Ел Нињо по флуктуации на правецот на ветрови и температури на водата во тропскиот дел на Тихи океан. Самиот термин на шпански јазик значи „мало момче“ и се однесува на мал Исус, бидејќи ефектите на Ел Нињо најмногу се чувствуваат околу Божиќ.

-Со Ел Нињо е можно 2019 година да биде најтопла досега-рекла Саманта Стивенсон, климатолог од Универзитетот во Калифорнија за „Национална географија“.

Oд година во година просечните температури растат и последните години беа рекордери по топлина.

Последниот Ел Нињо заврши во 2016та а е поврзан со катастрофалното избелување на коралите на Големиот корален гребен, големи суши во Африка, Јужна Америка и делови од Пацификот и југоисточна Азија и пожарите во Индонезија и Канада.


Можеби ќе ве интересира

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси