21 Јануари, 2019
0.5777
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

ЕЛЕМ ќе чека Владата да каже што да се прави со Попова Шапка

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2019

АД ЕЛЕМ ќе чека одговор од македонската Влада што да се прави со зимскиот туристички центар Попова Шапка, откако јавноста реагираше дури и со протести против нефункционалната инфраструктура и честите прекини на струја кои го отежнуваат скијањето и рекреирањето на шарпланинскиот бисер.

Од АД ЕЛЕМ, чија фирма-ќерка Елем Турс стопанисува со Попова Шапка, велат дека анализата многу брзо ќе биде испратена во Владата од каде ќе чекаат мислење што да прават со менаџирањето на центарот и загубите.

„Се прави анализа за состојбата на Елемтурс и информација за тоа, која ЕЛЕМ треба да ја испрати до владата и да добие насоки за понатамошно делување во однос на фирмата-ќерка Елем турс, која работи со потешкотии и загуби од самото нејзино основање во 2012г.“ гласи одговорот на АД ЕЛЕМ.упатен до ТВ21.


Можеби ќе ве интересира

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата