30 Јуни, 2022
0.0280

Емануел Макрон влегува во Елисејската палата

Објавено во: Свет 14 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Емануел Макрон ќе влезе во Елисејската палата денес како најмладиот претседател на Франција, исправен пред предизвици како „освежување“ на економијата и влевајќи и нов живот во опсипана од скептицизам Европска унија. 39-годишниот центрист ќе ја преземе власта од својот претходник Франсоа Оланд - социјалист, чии 5 години на функцијата, беа погодени од тешка невработеност и крвави терористички напади. 

Откако се искачат на црвениот тепих пред зградата, двајцата ќе одржат приватна средба во претседателскиот кабинет, каде Макрон ќе ги добие кодовите за стартување на нуклеарното оружје на Париз.

Оланд очигледно е задоволен од изборот на поранешниот министер за економија, кој истакна тврда победа над екстремнодесничарскиот кандидат Марин Ле Пен на 7 мај. 

„Не ја префрлам власта на политички противник, тоа е многу полесно“, рече шефот на државата во четвртокот. Мерките за безбедност се исклучително засилени, а над 1.500 полицајци ќе бидат распоредени во близина на претседателската резиденција. 

Околните патишта веќе се блокирани. По ручекот Макрон ќе ја посети општината на Париз, што е и традиционална станица за секој нов француски претседател во неговиот "превземан" град. Тој ќе биде придружуван од неговата сопруга Бриџит, возрасната разлика со која генерира огромен јавен интерес во светот. 

Се очекува утре новиот лидер на Франција да го открие познатото име на својот премиер. Потоа тој заминува кон Берлин, каде ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел. Тоа буквално се смета за "обред" кај француските претседатели кои го прават своето прво европско патување, средба со другата половина од т.н. "мотор" на ЕУ. 

Центристот имаше чиста проевропска кампања. Тој сака да ја зајакне еврозоната како се посебен посебен буџет за 19-те држави користејќи единствената валута. Нуди еврозоната да има свој парламент и финансиски работи. Сака Европа да ги зајакне своите надворешни граници така што ќе се создаде заедничка гранична стража и се фокусираат повеќе одбранбени сили. Ќе наметне повисоки тарифи за заштита на европската индустрија од нелојална конкуренција, особено од Кина. Генерално ги поддржува меѓународните трговски договори и СЕТА.

 Макрон рече дека нема да се обидува да ги забрани верските симболи надвор од училиштата, ниту ќе забранува бурките. Тој ја поддржува различноста и вети даночни олеснувања на компании кои вработуваат млади луѓе од претежно имигрантски населби со висок криминал. Вети дека ќе го забрза разгледувањето на барањата за азил до не повеќе од 6 месеци, вклучувајќи и за жалба. Ја пофали германската канцеларка Ангела Меркел за нејзината великодушна политика кон барателите на азил мигранти. Тој сака да го обедини сложената систем од правила за пензионирање за различни вработени во државниот и приватниот сектор, задржувајќи ја сегашната возраст за пензионирање. Сака да им даде на самовработените пристап до бенефиции за невработеност, но ќе ги укине бенефициите за квалификувани работници кои одбиваат две последователни "достојни" понуди за работа. За да го совлада буџетот Макрон сака да отпушти 120 000 работни места за државни службеници, но без оние во болниците, како паралелно ќе создаде 10 000 работни места во полицијата и 4-5000 работни места за професори. Во платформата му е поставено тригодишно ослободување од даноци за 80% од француските домаќинства. 

Макрон сака исто така да им даде на училиштата поголема автономија при вработување на персонал и да се скрати за половина големината на паралелка во основните училишта во областите со ниска стапка на успех и сиромаштија. Ќе ја забрани употребата на мобилни телефони во основните училишта.

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар