16 Февруари, 2019
0.4541
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

Објавено во: Финансии 20 Септември, 2018

Ентузијазмот на еден англиски претприемач го претвори своето хоби обновување на „чехословачката Веспа“ во вистински успешен стартап.

Десет години откако италијанскиот Пјаџо (Piaggio) го лансираше култниот скутер Веспа, источниот блок одговори со Чезета, пренесе пословни дневник.

Се работи за скутер кој се произведувал во тогашна Чехословачка помеѓу 1957 и 1964 година. Поради обликувањето во „вселенскиот дизајн“ популарен во 50-тите, меѓу купувачите брзо го доби прекарот „Прасе“.

Бидејќи производството е релативно брзо изгасено, денес преостанале околу стотина Чезети во состојба за возење. Еден ентузијаст кој ги обновува старите Чезети бил Нил Емон Симт кој во Прага се доселил во 1998 година.

„Видов една и веднаш ме привлече“, изјавил тој. Својата Веспа ја заменил со Чезета 2008 година, а потоа почнал да собира и обновува чехословачки скутери од хоби. Но, хобито наскоро се кренало на повисоко ниво. Доаѓа на идеја за модернизација на Чезетата која ја претвора во луксузен електричен скутер. Ја основа фирмата „Чезета Мотор„ со седиште во Прага и фабрика во источниот дел на Чешка во местото Простејов.

Оваа година компанијата планира да ја прошири продажбата надвор од Чешка. Следната година ќе почне да се продава и во Калифорнија. Чезета на струја се продава по цена од 10 000 евра.


Извор/Фото: пословни дневник

Можеби ќе ве интересира

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) Се продава остров каде нема да мора да плаќате данок

(ФОТО+ВИДЕО) Се продава остров каде нема да мора да плаќате данок

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија