23 Октомври, 2018
0.3384
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

Објавено во: Финансии 20 Септември, 2018

Ентузијазмот на еден англиски претприемач го претвори своето хоби обновување на „чехословачката Веспа“ во вистински успешен стартап.

Десет години откако италијанскиот Пјаџо (Piaggio) го лансираше култниот скутер Веспа, источниот блок одговори со Чезета, пренесе пословни дневник.

Се работи за скутер кој се произведувал во тогашна Чехословачка помеѓу 1957 и 1964 година. Поради обликувањето во „вселенскиот дизајн“ популарен во 50-тите, меѓу купувачите брзо го доби прекарот „Прасе“.

Бидејќи производството е релативно брзо изгасено, денес преостанале околу стотина Чезети во состојба за возење. Еден ентузијаст кој ги обновува старите Чезети бил Нил Емон Симт кој во Прага се доселил во 1998 година.

„Видов една и веднаш ме привлече“, изјавил тој. Својата Веспа ја заменил со Чезета 2008 година, а потоа почнал да собира и обновува чехословачки скутери од хоби. Но, хобито наскоро се кренало на повисоко ниво. Доаѓа на идеја за модернизација на Чезетата која ја претвора во луксузен електричен скутер. Ја основа фирмата „Чезета Мотор„ со седиште во Прага и фабрика во источниот дел на Чешка во местото Простејов.

Оваа година компанијата планира да ја прошири продажбата надвор од Чешка. Следната година ќе почне да се продава и во Калифорнија. Чезета на струја се продава по цена од 10 000 евра.


Извор/Фото: пословни дневник

Можеби ќе ве интересира

ИВАНОВ ГО ЧЕСТИТА ПРАЗНИКОТ: Историјата ги презира страшливите и поткупливите

ИВАНОВ ГО ЧЕСТИТА ПРАЗНИКОТ: Историјата ги презира страшливите и поткупливите

НОВ ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Месечно 1800 евра без многу мака

НОВ ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Месечно 1800 евра без многу мака

Турканици по талони: Секој сака да ја добие највредната лотариска награда во историјата

Турканици по талони: Секој сака да ја добие највредната лотариска награда во историјата

Алити: Песимизмот и неизвесноста се непријатели на пазарот на капитал

Алити: Песимизмот и неизвесноста се непријатели на пазарот на капитал

Имал добро платена работа во Швајцарија, но се вратил и не жали

Имал добро платена работа во Швајцарија, но се вратил и не жали

ТОП 25: Земји кои се најдобри за почнување на бизнис

ТОП 25: Земји кои се најдобри за почнување на бизнис

Златко Марин: Нема да го обештетиме профитот, но земјиштето, комуналиите и проектот - да

Златко Марин: Нема да го обештетиме профитот, но земјиштето, комуналиите и проектот - да

УЈП „растури“ кај данокот на добивка

УЈП „растури“ кај данокот на добивка

Село направило добар бизнис план и денес живее одлично

Село направило добар бизнис план и денес живее одлично