24 Април, 2019
0.0245

ЕПП му постави услов на Орбан за да не го „исклучи“

Објавено во: Свет 06 Март, 2019


Европската народна партија (ЕПП), најголемото политичко семејство во Европарламентот, му постави услов на унгарскиот премиер Виктор Орбан да му се извини на Брисел за навредите ако не сака да биде исклучена Фидес, неговата владеачка партија во Унгарија.

Ова го потврди лидерот на парламентарната група Манфред Вебер и наведе дека причината за таквиот потег се „неоснованите критики“ на адреса на Европската унија. Орбан е обвинет за ширење евроскептицизам и за популистичко владеење, како и за наклонетост кон Истокот.

Вкупно 12 партии членки на Европската народна партија официјално побараа исклучување или суспензија на популистичкиот унгарски премиер и неговата партија Фидес од европската партија. По ова прашање ќе се одлучува на состанокот на 20 март.

„Виктор Орбан и Фидес повторно ги поминаа сите ‘црвени линии’“. Сите опции се на маса, а особено исфрлање и продолжување на нашата иднина без Фидес“, изјави Вебер, кој исто така е кандидат на ЕПП за претседател на Европската комисија.

Семејството на конзервативни партии му дава уште една шанса на Орбан, но за возврат тој треба да ја прекине кампањата против вредностите на Европската унија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица