15 Ноември, 2019
0.0199

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

Објавено во: Свет 16 Октомври, 2019

 Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека сириските курдски борци мора до вечер да ја напуштат пограничната зона во североисточна Сирија за Турција да ја запре воената офанзива.

Ердоган од турскиот парламент порача дека Анкара нема да попушти пред притисоците и оти ќе ја продолжи воената офанзива се додека турските сили не продрат на 30 до 35 километри на територијата на Сирија.

Тој ја повика меѓународната заедница да ја поддржи турската борба против курдските борци во Сирија, кои ги смета за терористи поради врските со бунтот на Курдите во Турција.

Цел на турската офанзива е создавање „безбедносна зона“ во ширина од триесетина километри долж границата, со цел Турција да се раздвои од зоните во Сирија кои се под контрола на курдските сили.

– Наш предлог е веднаш, вечерва, сите терористи да го остават оружјето и опремата, да ги уништат своите упоришта и да се повлечат од безбедносната зона која ја одредивме, истакна турскиот претседател.

Ердоган истакна дека, кога ќе се утврди дека тоа е направено од градот Манбиџ до границата со Ирак, ќе биде завршена турската операција „Извор на мирот“, која, според него, е насочена само против терористи.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?