30 Јуни, 2022
0.0188

Ердоган бара помош од муслиманските држави - која му е целта?

Објавено во: Балкан 19 Мај, 2018

Добивај вести на Viber

Турција на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците. 

Oва е обединување против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како главен град на Израел беше само прва од многуте акции против исламскиот свет.

Tурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика муслиманските водачи да се обединат и истакна дека Ерусалим – третото свето место за исламот – е нивна заедничка кауза.

Ердоган, кој е ротирачки претседател на ОИС, изјави дека САД ги интензивираа тензиите во регионот и дека нивната одлука за Ерусалим е „претходник на нови операции против исламскиот свет“.

Лидерите на Самитот усвоија Декларација во која е наведено дека треба да се распоредат меѓународни сили за заштита на Палестинците и дека муслиманските земји треба да наметнат „економски ограничувања“ на земјите кои, исто како и САД, ќе решат да ги преместат своите амбасади во Ерусалим.

Се вели дека прашањето за насилството во Појасот Газа мора да се разгледа и од Советот за безбедност и Генералното собрание на ОН.

Израелската власт се угледала на Хитлер и Мусолини како што покажа во Газа, порача турскиот премиер Бинали Јулдирим во обраќањето на големиот митинг за поддршка на Палестина во ИСтанбул, пренесе Анадолија.

“Израелската власт која се угледува на Хитлер и Мусолини уште еднаш на целиот свет му покажа дека е окупаторска и дека не го почитува правото. На целиот свет му покажа дека не го уважува меѓународното право и дека не почитува ничие право на живот”- изјави Јилдирим.

Вели дека одговорните за масакрот во Газа ќе платат, додавајќи дека во насилството учествувале и американската администрација и нејзиниот претседател Доналд Трамп.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

РАДЕВ СЕ ОГЛАСИ ОТКАКО ПЕТКОВ РЕШИ ДА ПРОТЕРА 70 РУСКИ ДИПЛОМАТИ: Се надевам дека знае што прави

РАДЕВ СЕ ОГЛАСИ ОТКАКО ПЕТКОВ РЕШИ ДА ПРОТЕРА 70 РУСКИ ДИПЛОМАТИ: Се надевам дека знае што прави

БИЗНИСОТ „ЦВЕТА“: Албанија е седма во светот по производство на канабис

БИЗНИСОТ „ЦВЕТА“: Албанија е седма во светот по производство на канабис

Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово

Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово