21 Јули, 2019
0.0213

Ердоган доаѓа во Охрид за отварањето на Алипашината џамија

Објавено во: Македонија 15 Јуни, 2019

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган ќе дојде на отворањето на Алипашината џамија во Охрид. 

Tурската амбасадорка Тулин Еркал Кара соопшти дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ќе присуствува на официјалното ставање во употреба на Алипашината џамија во Охрид, пренесува Охрид Њуз.

„Се работи на усогласување на термин кој одговара на сите, претседателот Ердоган заедно со македонскиот државен врв да присуствува на свеченото отворање на реконструираната џамија во Охрид“ – рече Тулин Еркал Кара.

Амбасадорката на Турција не гледа ништо спорно што реконструкцијата на Али Пашината џамија која три години се туркаше само со проект за реставрација и конзервација изработен од Завод и Музеј Охрид и без одобрение за градба. 

Од „Совест“ реагираа на нелегалната изградба на минарето од 32 метри. Во Охрид имаше и протести поради градењето на минарето. Граѓаните тогаш апелираа премиерот Зоран Заев да помогне да се реши овој проблем. 

фото Охрид Њуз

Можеби ќе ве интересира

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО