19 Август, 2018
0.3118
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

ЕРДОГАН ГИ ПОТОПИ БЕРЗИТЕ: И банките ќе бидат под моја контрола!

Објавено во: Балкан 16 Мај, 2018

Турскиот лидер Реџепт Таип Ердоган рекол дека ќе преземе поголемо овластување во сфера на економијата после претседателските избори следниот месец.

Како што истакнал, централната банка во иднина ќе мора да делува согласно со неговите ставови.

Овие коментари влијаеле дополнително на падот на вредноста на турската национална валута на курсот од 4,399 лири спрема доларот, што значи дека таа оваа година ослабнала за повеќе од 13 отсто. Ердоган во интервју за Блумберг рекол дека централната банка е независна, но дека нема да може да ги игнорира сигналите од личноста со највисоки извршни овластувања откако ќе биде извршен премин на претседателскиот систем.

„Јас ќе преземам одговорност како неоспорен шеф на извршните органи во врска со чекорите и одлуките кои треба да се донесат“, рекол Ердоган при посетата во Берлин.

Привремените претседателски избори се закажани за 24, а анкетите покажуваат дека Ердоган е голем фаворит за победа.

Можеби ќе ве интересира

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

Турците ги малтретираат грчките рибари во Егејско море?

Турците ги малтретираат грчките рибари во Егејско море?

(ВИДЕО) ТУРИСТ СЕ УДАВИ: Другите едвај се спасија

(ВИДЕО) ТУРИСТ СЕ УДАВИ: Другите едвај се спасија

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Aлбанија ќе падне под еден милион

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Aлбанија ќе падне под еден милион