16 Октомври, 2018
0.2440

ЕРДОГАН ГИ ПОТОПИ БЕРЗИТЕ: И банките ќе бидат под моја контрола!

Објавено во: Балкан 16 Мај, 2018

Турскиот лидер Реџепт Таип Ердоган рекол дека ќе преземе поголемо овластување во сфера на економијата после претседателските избори следниот месец.

Како што истакнал, централната банка во иднина ќе мора да делува согласно со неговите ставови.

Овие коментари влијаеле дополнително на падот на вредноста на турската национална валута на курсот од 4,399 лири спрема доларот, што значи дека таа оваа година ослабнала за повеќе од 13 отсто. Ердоган во интервју за Блумберг рекол дека централната банка е независна, но дека нема да може да ги игнорира сигналите од личноста со највисоки извршни овластувања откако ќе биде извршен премин на претседателскиот систем.

„Јас ќе преземам одговорност како неоспорен шеф на извршните органи во врска со чекорите и одлуките кои треба да се донесат“, рекол Ердоган при посетата во Берлин.

Привремените претседателски избори се закажани за 24, а анкетите покажуваат дека Ердоган е голем фаворит за победа.

Можеби ќе ве интересира

Немаат работници, и пензионери се добредојдени

Немаат работници, и пензионери се добредојдени

Истражување: Колку Срби сакаат на Запад, а колку во Русија

Истражување: Колку Срби сакаат на Запад, а колку во Русија

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве со каква дрога се дрогирал Северин, пред да ја убие новинарката од Русе

НОВИ ДЕТАЛИ: Еве со каква дрога се дрогирал Северин, пред да ја убие новинарката од Русе

11 мигранти напикани во автомобил починаа возејќи во спротивна насока во Грција

11 мигранти напикани во автомобил починаа возејќи во спротивна насока во Грција

Марксистичко упориште ќе стане првата НАТО-база во Албанија

Марксистичко упориште ќе стане првата НАТО-база во Албанија

(ФОТО+ВИДЕО) ГНЕВ И БОЛКА: Русе се прости од убиената новинарка Викторија Маринова

(ФОТО+ВИДЕО) ГНЕВ И БОЛКА: Русе се прости од убиената новинарка Викторија Маринова

(ВИДЕО) Србите се „истепаа“ за евтино пилешко во Лидл - еве како Борис Малагурски ова го искоментира

(ВИДЕО) Србите се „истепаа“ за евтино пилешко во Лидл - еве како Борис Малагурски ова го искоментира

ХРВАТИТЕ КАЗНУВААТ: Ова е сумата која ќе ја плати возило на српската Влада

ХРВАТИТЕ КАЗНУВААТ: Ова е сумата која ќе ја плати возило на српската Влада

НЕОБИЧЕН СЛУЧАЈ: Жена осудена бидејќи по селото ги озборувала соседите

НЕОБИЧЕН СЛУЧАЈ: Жена осудена бидејќи по селото ги озборувала соседите