25 Март, 2018
0.0622

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

Објавено во: Балкан 18 Ноември, 2017

Турција ги повлече своите 40 војници од планираната вежба на НАТО, откако името на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и сликата на основачот на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк биле претставени во "графата за непријатели". Ова го изјавил самиот Ердоган, цитиран од турскиот весник Дејли Сабах.

Шефот на државата , исто така, остро ги критикувал Западните сили дека ја поддржуваат забранетата од властите во Анкара "Работничка партија на Курдистан" (ПКК) и се закана за стабилноста во регионот преку употреба на терористички групи.

"Тие (НАТО) го користеа пребројувањето на непријателот во Норвешка. Оваа колона беше моето име и фотографијата на Ататурк", рекол Ердоган на состанокот на владејачката Партија на правдата и развојот. Тој додал дека бил информиран за инцидентот од страна на началникот на Генералштабот Хулуси Акар и министерот за европски прашања Омер Челик.

По изјавата на Ердоган од НАТО коментираат дека имало два одделни инциденти во врска со Ердоган и Ататурк. Откако турските војници известиле за инцидентот со фотографијата на Ататурк, офицерот бил отпуштен од работа.

Друг инцидент бил во врска со норвешки војник од турско потекло, кој создал лажен профил на Ердоган во внатрешната социјална мрежа на НАТО и почнал да објавува коментари против Алијансата од името на турскиот претседател. Кога се дознало за случајот, и тој бил отпуштен.

Сепак, претставувањето на Турција како "непријател" во НАТО како доктрина тешко може да се смета за сериозна навреда. 

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?