23 Јули, 2019
0.0183

ЕРДОГАН НАРЕДИ: Aко купувате имот во Турција, еве како ќе платите

Објавено во: Балкан 14 Септември, 2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган нареди продажба на имот и договори за закуп да се вршат само во турски лири. Ова е уште еден обид на властите во Анкара да ја поддржат својата валута, која од почетокот на годината изгуби речиси 40% од вредноста во однос на доларот.

Одлуката е објавена во турскиот Службен весник во четвртокот, и се наведува дека веќе постоечките договори за продажба и изнајмување кои се во странска валута, исто така треба да бидат направени во лири во рок од 30 дена, соопштува Ројтерс.

Продажба и изнајмување на недвижен имот во странска валута е вообичаено во Турција, особено во секторот на малопродажбата.

Можеби ќе ве интересира

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај