23 Септември, 2020
0.0179

Ердоган отворено му се закани на Макрон

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган му се закани на францускиот колега, Емануел Макрон. 

Тој ги коментираше настаните во источниот Медитеран, како и улогата на Франција и Макрон во тој регион.

На Макрон му порача дека ќе има уште многу мака со него. 

„Вие не ја знаете историјата. Не ја знаете ниту историјата на Франција. Затоа, не занимавајте со турскиот народ и не занимавајте се со Турција. Не можете да ни држите предавања за човештво“, рече тој.

Макрон вчера кажа дека Европа треба да биде јасна и гласна кон владата на Ердоган поради нејзините потези.

Франција и Турција, двете членки на НАТО, спорат околу ембаргото на оружје во Либија и ситуацијата во источниот Медитеран, каде Париз е на страната на Грција и Кипар.

Ердоган додаде дека Париз нема право да ја критикува Турција, имајќи го в предвид колонијалното минато на Франција.

Турскиот претседател им порача на властите во Грција дeка прават грешка во врска со настаните во источниот Медитеран.

„Не одете по тој пат, ќе останете целосно сами”, додаде Ердоган.

Претседателот на Република Турција изјави дека некои што знаат дека Турција е важна земја се обиделе на секој можен начин да воспостават контрола и да управуваат со неа, но не успеале. 

Можеби ќе ве интересира

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд