25 Март, 2018
0.0638

Ердоган: Трамп го претвора Ерусалим во огнен прстен

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Турскиот претседател Реџеп Ердоган ја осуди одлуката на неговиот американски колега, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим како главен град на Израел, велејќи дека тоа ќе го претвори регионот во „прстен на оган“. 

„Еј, Трамп, што сакаш да направиш? Каков пристап е ова? Политичките водачи се обидуваат да создадат мир наместо хаос“, изјавил Ердоган во Анкара, пренесе 7 АФП.

Вчера (7-ми декември) американскиот претседател Доналд Трамп официјално го призна Ерусалим како главен град на Израел.

Белата куќа исто така најави нов пристап кон израелско-палестинскиот конфликт. Трамп објасни дека САД бараат мировна спогодба на Блискиот Исток која ќе ги задоволи двете страни и дека заменик-претседателот Мајкл Пенс наскоро ќе го посети Блискиот Исток.

Во јуни сенатот на САД донесе резолуција со која ја повика администрацијата на Вашингтон да го спроведе законот усвоен во 1995 година за преселба на Американската амбасада во Ерусалим до 31 мај 1999 година.

Претходниците на Доналд Трамп до претседателството го одложија спроведувањето на законот со намерен редослед на секои шест месеци, наведувајќи дека статусот на градот треба да биде поставен за разговори меѓу Израелците и Палестинците. 

Статусот на Ерусалим е еден од главните извори на несогласување во израелско-палестинскиот конфликт. Палестинците сакаат да го прогласат источниот дел од градот како центар, а Израел го смета Ерусалим за „единствен и неделив“ главен град.

Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа