25 Март, 2018
0.0596

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Објавено во: Македонија, Балкан 20 Февруари, 2018

Tурскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со неговиот македонски колега Ѓорѓе Иванов изјави дека Турција не се однесува двострано, не мрда лево или десно и има принципиелен став без дилеми за спорот со името. 

Тој потсети дека не само што ја поддржува Македонија со уставното име туку е и првата држава која испрати амбасадор во земјата.

Претседателите констатирале дека треба да се интензивира соработката во борбата против тероризмот со цел заштита на суверенитетот и интегритетот на земјите во глобални рамки.

Иванов очекува турските инвестиции во Македонија да бидат проширени и во другите сектори. 

Можеби ќе ве интересира

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава