03 Јуни, 2020
0.0493

Ерсте: Северна Македонија ја „жнее“ дивидендата за спорот со името

Објавено во: Економија 15 Мај, 2019

По речиси три деценискиот спорот на Северна Македонија  со Грција околу името на земјата, сега земјата може да очекува период на забрзан раст на среден рок, поттикнат од крај на политичката неизвесност, потрошувачката и обновената инвестициска активност, стои во новиот извештај од Ерсте банк, пишува emerging-europe.

Банката очекува пораст на БДП од 2,9 отсто оваа година, пред да се забрза на 3,3 отсто во 2020 година, со враќање на инвестициите како клучна разлика во споредба со последните трендови.

„Јавните инвестиции во 2018 година беа во голема мера одложени поради политички несигурности, па затоа очекуваме дека ќе се зголемат оваа година“, се вели во извештајот.

Триумфот на левоориентираниот кандидат Стево Пендаровски во тесна претседателска трка над главната конзервативна опозициона кандидатка Гордана Силјановска Давкова може де факто да се гледа како став за неодамнешната промена на името, како и заложбата за интеграција во НАТО и во ЕУ, пренесува медиумот. 

Ерсте очекува стапката на невработеност оваа година да падне под 20 отсто, при што вработеноста се зголемува кон 53 отсто, поддржана од владините субвенции за работодавачите од приватниот сектор.

фото emerging-europe

Можеби ќе ве интересира

На земјите во развој им треба економско закрепнување, советува Светска банка

На земјите во развој им треба економско закрепнување, советува Светска банка

ЕКОНОМИИТЕ ЗАКРЕПНУВААТ: Скокна цената на нафтата

ЕКОНОМИИТЕ ЗАКРЕПНУВААТ: Скокна цената на нафтата

РАСТЕ НЕВРАБОТЕНОСТА ВО ЕУ И ЕВРОЗОНАТА: Најпогодени младите во Шпанија, Франција и Италија

РАСТЕ НЕВРАБОТЕНОСТА ВО ЕУ И ЕВРОЗОНАТА: Најпогодени младите во Шпанија, Франција и Италија

НАСКОРО САМИ ЌЕ МОЖЕ ДА ПРОВЕРИТЕ - еве каде да видите дали сте добитници на државната платежна картичка

НАСКОРО САМИ ЌЕ МОЖЕ ДА ПРОВЕРИТЕ - еве каде да видите дали сте добитници на државната платежна картичка

Генерали Инвестментс: Пазарите остануваат непредвидливи

Генерали Инвестментс: Пазарите остануваат непредвидливи

Лидл отвора продавница во Македонија?

Лидл отвора продавница во Македонија?

ИНТЕРВЈУ ЗЕЌИРИ: Корона кризата го зголеми мобингот врз работниците, тие мора да се охрабрат да побараат заштита на суд

ИНТЕРВЈУ ЗЕЌИРИ: Корона кризата го зголеми мобингот врз работниците, тие мора да се охрабрат да побараат заштита на суд

Сагата на странските инвестиции: Многу зборови, малку работа

Сагата на странските инвестиции: Многу зборови, малку работа

Милионите од Џонсон Мети изостанаа во државниот буџет на Македонија

Милионите од Џонсон Мети изостанаа во државниот буџет на Македонија