16 Октомври, 2019
0.0153

ЕУ денеска ќе ја сослушува Унгарија

Објавено во: Свет 16 Септември, 2019

Унгарската министерка за надворешни работи Јудит Варга во име на Владата на Унгарија попладнево ќе биде сослушана од страна на шефовите на дипломатиите на другите земји-членки на ЕУ со цел да се утврди каква е ситуацијата со евентуалното нарушување на владеењето на правото во таа земја.

Ваквата опција која дозволува сослушување на една земја-членка на ЕУ за тоа дали се придружува до начелата на владеењето на правото беше активирана пред една година, но дури сега успеа на дневен ред да биде ставено од претседателството на Финска.

Предвидено е сесијата да трае околу три часа, Варга ќе треба да одговара на прашања поврзани со контроверзните судски реформи во Унгарија, а дебатата на министрите ќе биде јавна.

Освен упадот во независноста на судот во Унгарија, теми на расправа же бидат и односот кон бегалците и мигрантите, но и конфликтот со Централноевропскиот Универзитет кој беше приморан да се повлече од Будимпешта. Можеби ќе ве интересира

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи